Jak sbírám a suším materiál na Washi aneb stavba třetí boudičky

Dneska bych se s vámi chtěl podělit o jednu z mých oblíbených činností, která sice není přímo výrobou papíru, ale je pro ni naprosto klíčová – příprava a skladování surovin. Konkrétně stavba přístřešků pro jejich uskladnění.
Když venku svítí sluníčko a mně se zrovna nechce sedět doma u práce, rád se věnuji stavění. Nejsou to žádné velké stavby, spíš takové malé boudičky nebo přístřešky. Jejich účel je ale velmi důležitý: uchovat nasušený materiál pro výrobu mého milovaného ručního papíru, včetně japonského Washi.
Co všechno skladuji? No, je toho celkem dost a fantazii se meze nekladou. Dá se říct, že použít jde skoro jakýkoliv organický materiál, záleží jen na tom, jaké vlastnosti od výsledného papíru očekáváte. U mě najdete třeba:
- seno
- konopí (stonky i sušené listy)
- lýko moruše (klasika pro Washi)
- lýko lípy
- česanou bavlnu
- sušené listy juky
- rákos
- komonici
- a další poklady z přírody...
Aby si tyto materiály zachovaly své kvality, potřebují správné skladování. Proto stavím tyhle boudičky. Musí být vzdušné, aby materiál mohl dýchat a nezapařil se, ale zároveň ho musí chránit před deštěm a vlhkostí.
Ta, na které právě pracuji, je už moje třetí. Vždycky se snažím využít co nejvíce dostupných zdrojů, takže mě stavba skoro nic nestojí, a navíc si ji celou dělám sám. Musím se pochlubit, že se postupně zlepšuju, nejen co se týče funkčnosti, ale i vzhledu. I když můj kamarád je trefně nazval „slepence“, myslím, že ta nová už bude vypadat zase o kousek lépe.
Takže až půjdete kolem, možná uvidíte novou malou stavbu plnou budoucího papíru. Držte mi palce, ať se dílo podaří a materiál v ní pěkně čeká na své zpracování!
Mějte se krásně a tvořte!
Váš Vladimír Brunton